Jak kąpać i pielęgnować swojego psa
Posiadając psa niezależnie od rasy i jego wielkości kąpiel jest nie tylko obowiązkiem związanym z pielęgnacja jego okrywy włosowej i skóry, ale także czynnością związaną z życiem codziennym. Psy o obfitej szacie często brudzą się przy załatwianiu, obsikują sobie sierść, niektóre psiaki lubią wytarzać się w czymś niekoniecznie pachnącym, niesprzyjająca pogoda, zabawy w ziemi, piasku to tylko część przyczyn kiedy nasz pies ląduje w wannie bądź u groomera.
Pamiętajcie, że każdy pies jest inny, ma inne tempo nauki, tak wiec trening i przyzwyczajanie należy dopasować do danego psa.
1. Jak przygotować psa do kąpieli?
Im wcześniej zaczniesz, tym lepiej. Szczeniaka tez można kąpać. Zabieraj swojego psa do łazienki podczas Twoich codziennych czynności. Niech bierze udział w suszeniu włosów tak aby poznał dźwięk suszarki, wprowadzaj psa do brodzika, wanny najpierw bez udziału wody, rozłóż tam ręcznik bądź mate antypoślizgową, nagradzaj go gdy wejdzie, wykorzystaj miejsce do zabawy. Pies szybko zrozumie, że woda to nic strasznego, a łazienka nie będzie kojarzyła mu się tylko z kąpielą.
Najpierw wyprowadź psa na porządny spacer, tak aby mógł załatwić wszystkie swoje potrzeby.
Przed kąpielą wyczesz wstępnie sierść psa, dzięki temu szampon dotrze do skory, a do kąpieli używaj tylko kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji psiej sierści.
Zacznij od zmoczenia łap psa, zadu, karku, grzbietu i brzucha. Nie zapomnij też o ogonie i pachwinach. Uważaj na uszy i oczy psa, by nie zalać ich wodą. Zalecaną przez producenta ilość szamponu rozcieńcz wcześniej z wodą w mniejszej butelce, Nie zapomnij dać psu go wcześniej powąchać.
Następnie wmasuj rozcieńczony szampon w skórę. Czynność powtarzamy dwukrotnie. Pierwsze mycie zmywa brud i odtłuszcza włos. Kolejno możemy użyć szamponu dedykowanego do danego rodzaju włosa. Dokładnie spłukujemy.
Możesz teraz nałożyć odżywkę, odczekać 2-5 minuty następnie ją spłukać oraz przystąpić do suszenia pupila.
2. Jak często kąpać psa?
Psa kąpiemy według potrzeby. Unikamy kąpieli psów młodych, które dopiero co zmieniły dom, przyjechały do nas z hodowli bądź ze schroniska. Dajmy im troszkę czasu, a po wszystkich szczepieniach można przystąpić do pierwszej kąpieli.
Kapiemy psa jeśli :
- na spacerze wytarza się w czymś
- sierść zaczyna się filcować i kołtunić, jest matowa.
- sierść psa po zimie bądź podczas deszczowej pogody jest wysuszona, brudna
- jego okrywa włosowa jest długa i brudzi się podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych
- u psa zdiagnozowano chorobę skórną i zaleceniem weterynarza są regularne kąpiele lecznicze
- u psa pojawia się inwazja pcheł i konieczna jest kąpiel w szamponie przeciwpchelnym
- gdy linieje
3. Czym czesać swojego psa?
Na rynku jest dostępnych mnóstwo asortymentu do wyczesywania psiej sierści - grzebienie, szczotki, trymery, filcaki, zgrzebła.
Jako groomer najczęściej korzystam z grzebienia. Wybieram taki dwurzędowy, metalowy z rączka bądź bez. Grzebień najlepiej sprawdza się do wyczesywania, nie łamie włosa, sięga głęboko do skory, nie elektryzuje włosa.
Wyczesujemy sierść partiami, ja zaczynam wyczesywanie od ogona, nie skacze z miejsca na miejsce, powoli, sukcesywnie, partia po partii.
Właściciel jest na o tyle lepszej pozycji niż groomer, że taka pielęgnację może odłożyć w czasie i aby psu ta czynność nie kojarzyła się źle może rozłożyć to na etapy, przedzielone spacerem, zabawą, tak aby pies mógł się zrelaksować i odstresować.
przy wyczesywaniu można podać psu cos do gryzienia, pies zajmie głowę pyszna kością bądź gryzakiem, a my będziemy mogli spokojnie wyczesać dana partie bez gonienia psa po ogrodzie.
Zostaw odpowiedź Anuluj odpowiedź